TFC Noordwijk laat zien: WBTR is geen last, maar een kans voor je club

maandag 4 mei 2026

De deadline van 1 juli nadert. Uiterlijk dan moeten wielerclubs de statuten hebben gecontroleerd op de Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen (WBTR). Voor bestuurders voelt dat als ‘weer iets erbij’. TFC Noordwijk pakte het anders aan - en plukt daar nu de vruchten van.

Dit artikel is afkomstig van het Register voor Verenigingsbestuurders. Het originele artikel lees je hier. Foto: Instagram TFC Noordwijk

Zie de WBTR niet als een verplicht nummer, maar als een kans om je vereniging sterker achter te laten dan je haar aantrof. Dat is de boodschap die het bestuur van TFC Noordwijk mee wil geven aan andere clubbestuurders.
 

Van verplichting naar versterking

Toen de WBTR in 2021 werd ingevoerd, besloot TFC Noordwijk er niet afwachtend in te gaan. Onder leiding van oud-voorzitter Piet Groen koos het bestuur bewust voor een positieve benadering: niet alleen voldoen aan de wet, maar de wet gebruiken om het bestuur toekomstbestendig te maken.

Ze zagen de WBTR niet als een vinkjeslijst, maar als een praktisch hulpmiddel. Het was vooral een goede aanleiding om scherper te kijken naar hun rollen, verantwoordelijkheden en continuïteit.
 

Bestuursreglement als fundament

Een van de eerste stappen was het opstellen van een bestuursreglement. Daarin ligt vast wie waarvoor verantwoordelijk is, hoe besluiten worden genomen en hoe wordt omgegaan met risico’s en tegenstrijdige belangen.

Dat zorgde niet alleen voor duidelijkheid binnen het bestuur, maar ook voor rust. Nieuwe bestuursleden stappen nu in een gespreid bedje. Verwachtingen zijn helder en kennis blijft binnen de club.
 

Jaarlijkse check houdt alles actueel

TFC Noordwijk gaat nog een stap verder. Jaarlijks vindt - voorafgaand aan de ALV - een auditgesprek plaats. Twee leden toetsen of het bestuur handelt volgens het bestuursreglement en of de afspraken nog passen bij de praktijk. Verbeterpunten worden vastgelegd en besproken met de leden.

Die manier van werken houdt statuten en reglementen levend. Geen documenten voor in de la, maar handvatten voor het dagelijks besturen.
 

Transparant en overdraagbaar

Alle belangrijke documenten zijn voor leden terug te vinden op de website, onder het kopje ‘Goed Geregeld’. Dat past bij de visie van de club: transparantie, vertrouwen en overdraagbaarheid.

Het bestuur maakte de afgelopen jaren bewust de beweging van uitvoerend naar faciliterend. Commissies en vrijwilligers krijgen de ruimte, terwijl het bestuur zorgt voor duidelijke kaders en continuïteit.
 

Deadline 1 juli: wacht niet te lang

Uiterlijk 1 juli moeten verenigingen hun statuten hebben gecontroleerd en - als dat nodig is - aangepast aan de WBTR. TFC Noordwijk laat zien dat dit geen papieren exercitie hoeft te zijn, maar een investering in de toekomst van je club.

Door het nú goed te regelen, verklein je risico’s en vergroot je het plezier in besturen. Het geeft vertrouwen, ook richting de leden.
 

Aan de slag?

De ervaring van TFC Noordwijk laat zien: begin op tijd, maak het praktisch en betrek elkaar. De NTFU ondersteunt je club met tools, stappenplannen en advies om voor 1 juli de WBTR-statutencheck op orde te krijgen.
 

Misschien ook interessant...

Cyql, Verenigingen

6x voordelen van de Cyql app voor jouw club

In 2021 kwam de Cyql app gratis beschikbaar voor NTFU-verenigingen. Met Cyql is samen fietsen makkelijker en veiliger te organiseren. Maar dat is niet het enige voordeel, we sommen 6x de voordelen van Cyql voor jouw club op. 

Verenigingen

Meld je aan voor de workshops van Rabo ClubSupport

Sport- en cultuurverenigingen en -stichtingen staan voor vergelijkbare uitdagingen. Daarom organiseert Rabobank van maandag 16 maart tot en met dinsdag 31 maart maar liefst 37 online workshops over actuele thema’s zoals financieel beleid, vrijwilligersmanagement en ledenbinding.

Verenigingen

WBTR-deadline nadert: wat wielerbesturen nú moeten doen

Als bestuurslid steek je tijd in clubritten, ledenadministratie, ledenwerving en clubgezelligheid - niet in wetboeken. Toch is er één onderwerp dat je écht niet langer kunt laten liggen: de afronding van de WBTR-aanpassingen vóór 1 juli.

Verenigingen

Word ook koploper: vijf concrete bestuurstips

Hoe doorbreek je als wielerclub een negatieve spiraal van teruglopende leden, te weinig vrijwilligers en steeds dezelfde discussies aan de bestuurstafel? Vier clubs - RTC Duurstede, DTC Driebergen, WTC Houten en Tempo Soest - vonden een gezamenlijk antwoord via het Koplopers-traject van de NTFU.

Verenigingen

Met de wind in de rug: zo ondersteunde de NTFU verenigingen in 2024

De wielervereniging is al jaar en dag een belangrijke pijler voor de fietssport. Daarom zetten we bij de NTFU in 2024 weer mooie stappen in de ontwikkeling van onze producten en diensten, speciaal voor clubs, trailcrews en bestuursleden. Met als doel: hun taak zo eenvoudig mogelijk te maken. Persoonlijk contact en een-op-een begeleiding van vrijwilligers vinden we daarbij belangrijk.
 

Verenigingen

Kansen op het gebied van ledenwerving

Fietsen is populair! De afgelopen jaren kwamen meer dan 200.000 nieuwe sportieve fietsers bij. Aansluiten bij een vereniging was echter niet vanzelfsprekend. Toch zien we dat veel fietsers wel de behoefte hebben om in een groep te fietsen, en mooie kans voor jouw club dus! Waar liggen de kansen voor jouw vereniging? We geven met een aantal feiten en cijfers enkele suggesties.

Verenigingen

Tuchtrecht NTFU voor leden en vrijwilligers

Soms gebeuren er dingen op de sportvereniging die niet door de beugel kunnen. Wangedrag op de vereniging of bij een toertocht dient uiteraard aangepakt te worden. In de sportsector bestaat daarom het zogenaamde ‘Tuchtrecht’.

Toertochten, Verenigingen

Maak kans op kaarten voor de Tour de France Femmes toerversie voor jouw club

Op 12 augustus start de Tour de France Femmes in Rotterdam. Eén dag ervoor – zondag 11 augustus – kun je meedoen met de toerversie. NTFU mag aan twee clubs 5 startbewijzen weggeven. Enige wat je moet doen is laten weten waarom je met jouw club mee wilt doen.

Cyql, Verenigingen

Jouw clubritten uit Cyql publiceren op je clubwebsite

Maakt je vereniging gebruik van de Cyql app om clubritten te plannen? Dan is het ook mogelijk om alle geplande ritten eenvoudig te publiceren op jouw eigen clubwebsite.

Verenigingen

De Welkom op de Club-weken gaan weer van start

De jaarlijkse ledenwerfactie Welkom op de Club van de NTFU is officieel van start gegaan. Met deze campagne helpt de NTFU verenigingen nieuwe sportieve fietsers te bereiken en enthousiast te maken voor het fietsen in clubverband. De actie vindt traditiegetrouw plaats in het voorjaar, gelijktijdig met de opstart van het wegseizoen.